کتاب های نشر مخاطب

معرفی کتاب

  

مبانی علم سیاست

مولف: مایکل راسکین و تعدادي از برجسته‌ترين و مجرب‌ترين اساتيد علوم سياسي دانشگاه‌هاي امريكا و انگلستان

مترجم: محمدرضا سميعي اصفهاني

3626 بازدید 0 امتیاز با 0 رای

  • نوع: ترجمه
  • ناشر: نشر مخاطب
معرفی کتاب:


سخن مترجم

با وجود مقدمه عالمانه نويسندگان نامدار كتاب و همچنين مقدمه استاد گرانمايه و فرهيخته علم سياست جناب اقاي دكتر عبدالرحمن عالم كه با شكيبايي هرچه تمام‌تر كتاب را مطالعه و با قلم شيواي خود بر غناي مطالب اين اثر افزودند، شايد سخن مترجم تكرار مكررات باشد. با اين حال ذكر چند نكته را درخصوص اين اثر بر خود لازم مي‌دانم. كتابي كه هم اكنون پيش روي خوانندگان ارجمند قرار دارد ترجمه چاپ دهم (2008) كتابي است كه نخستين بار در سال 1974توسط تعدادي از برجسته‌ترين و مجرب‌ترين اساتيد علوم سياسي دانشگاه‌هاي امريكا و انگلستان به رشته تحرير درآمده است. همانطور كه نويسندگان اشاره مي‌كنند موفقيت كتاب مرهون اين حقيقت است كه خود را به كشور يا حوزه مطالعات سياسي خاصي محدود و مقيد نكرده و تلاش كرده است به دور از پراكندگي و آشفتگي، متني منظم و منسجم فراهم آورد و به شيوه‌اي ساده،روشن و قابل فهم، مفاهيم بنيادين علم سياست را به دانشجويان علاقه‌مند به اين رشته منتقل كند.
متن انگليسي كتاب در پنج بخش و بيست و يك فصل به چاپ رسيده است. با اين حال از آن رو كه بخش پنجم عمدتا به مسائل و موضوعات بين‌المللي پرداخته كه كمتر به مفاهيم پايه‌اي علم سياست مربوط است و دانشجويان در دروس ديگري مانند اصول روابط بين‌الملل و تاريخ روابط بين‌الملل ملزم به گذراندن آن هستند، مترجم و مدير محترم انتشارات مخاطب به اين جمع‌بندي رسيدند كه با حذف اين بخش، كتابي با حجم كمتر و قيمت مناسب‌تر در اختيار دانشجويان و خوانندگان محترم قرار دهند. بدين ترتيب متن ترجمه در چهار بخش تنظيم گرديد كه بخش نخست، تحت عنوان مباني يا بنيادهاي سياست در پنج فصل به چيستي علم سياست؛ نظريات كلاسيك و مدرن؛ملت،دولت و حكومت؛افراد و قانون اساسي؛دموكراسي، توتاليتاريسم و اقتدار‌گرايي مي‌پردازد. بخش دوم با عنوان نگرش‌هاي سياسي مفاهيمي همچون ايدئولوژي‌هاي سياسي؛فرهنگ سياسي؛افكار عمومي را مورد بررسي قرار مي‌دهد. بخش سوم تحت عنوان تعاملات سياسي موضوعاتي مانند ارتباطات سياسي و رسانه؛گروه‌هاي نفوذ؛احزاب سياسي و نظام‌هاي حزبي و انتخابات را از نظر مي‌گذراند. و نهايتاً در بخش چهارم با عنوان نهادهاي سياست؛ نهادهاي بنيادين حكومت؛ دستگاه قانون‌گذاري، اجرايي، مديريت و بوروكراسي مورد بررسي قرار گرفته است.
نويسندگان كتاب با اتخاذ رويكردي نو و با ارائه تحليلي منطقي، بيطرفانه و عيني از سياست در پي آن هستند كه دانشجويان را با واقعيت‌هاي دنياي سياست آشنا ساخته تا ضمن توجه به جايگاه و اهميت سياست در زندگي علمي و عملي خود، مورد سوء استفاده ديگران قرار نگيرند. از اين رو مطالعه اين
 
كتاب علاوه بر دانشجويان رشته علوم‌سياسي، علوم‌اجتماعي و تاريخ به ساير علاقه‌مندان به موضوعات سياسي توصيه مي‌گردد. طبعا ترجمه چنين كتابي كه به گستردگي رشته علوم سياسي است كاري بس دشوار بوده و مي‌طلبيد كه مترجم به زمينه‌ها و زواياي مختلف اين رشته احاطه داشته باشد. بدين منظور تلاش فراوان گرديده است تا ضمن مطالعه منابع ديگر در اين زمينه‌ها، ترجمه‌اي ارائه گردد كه نه تنها امانت‌دار متن اصلي بلكه براي خواننده نيز قابل فهم باشد. قطعا ترجمه حاضر بي‌عيب و نقص نيست بنابراين از خوانندگان محترم تقاضا دارم از سر صدق و صفا مترجم را از كاستي‌هاي موجود آگاه سازند.
در پايان وظيفه خود مي‌دانم بار ديگر از جناب آقاي دكتر عبدالرحمن عالم كه با فروتني و سعه صدر، متن ترجمه را مطالعه نموده و اينجانب را از راهنمايي¬هاي خود بهره¬مند ساختند، كمال قدرداني را داشته باشم. از خانم سيما پازتاريان كه زحمت بازخواني و ويرايش برخي از فصول كتاب را بر عهده گرفتند نيز بسيار متشكرم. از دوست و همكار عزيزم آقاي¬ دكتر ابوذر رفيعي نيز به خاطر هم‌فكري‌‌هاي بي‌شائبه ايشان سپاسگذارم. از مدير محترم انتشارات مخاطب و همچنين از جناب آقاي دكتر روح‌اله طالبي‌آراني كه زمينه چاپ و نشر اين اثر را فراهم آوردند صميمانه تشكر مي‌كنم. بدون شك طي اين مسير جز با مدد همسر عزيزم كه در طول اين مدت با صبر و شكيبايي خود فضا و فرصت لازم را در اختيار من قرار دادند ميسر نبود، از اين رو شايسته مي‌دانم با تقديم اين اثر به او بخشي از زحمات ايشان را پاسخگو باشم.

عليرضا سميعي اصفهاني
عضو هيات علمي گروه علوم سياسي دانشگاه ياسوج
asamiei@mail. yu. ac. ir
 

مقدمه به قلم دكتر عبدالرحمن عالم

همگان هميشه در سياست زيسته‌اند و امروزه گستره سياست بر تمام جنبه‌هاي زندگي اثر مي‌گذارد. امروزه همه در«سياست» و «با سياست»اند و كسي را از اين ساحت زندگي گريزي نيست. بخواهيم يا نخواهيم، در عرصه آن چه كه امروزه «جهاني شدن» خوانده مي‌شود، يا از جاهاي خيلي دور از ما براي ما تصميم مي‌گيرند، يا از نزديك بواسطه تصميمات سياستمداران و يا مشاركت عمومي مردم و حضور مستقيم و غير مستقيم آنها در سياست، از اين ساحت تاثير مي‌پذيريم.
«سياست» با اين گستردگي اگر در گذشته‌ها مباني چندان شناخته‌شده‌اي نداشت، امروزه به عنوان يك «علم» به شمار مي‌آيد و مانند هر علمي مفاهيم و اصول، و در عرصه‌هاي اجرايي، ساختارها و نهادهاي ويژه خود را داراست. «علم سياست» را هم مانند هر علم ديگري بايد آموخت البته كاملا پيداست كه علوم طبيعي و زيستي و علوم انساني و اجتماعي با يكديگر فرق دارند، علم سياست در زمره علوم اجتماعي قرار دارد و با اصول و مفاهيم خود متفاوت از ساير علوم انساني و در كل متفاوت از علوم طبيعي و زيستي است. در اين صورت هم روش‌ها و قواعد علمي ويژه خود را دارد. افزون بر اين ويژگي‌هاي عام، علم سياست در مقام علمي هميشه و همه جا حاضر در زندگي مردمان با مفاهيم و اصولي مانند ايدئولوژي، مشروعيت،مشاركت سياسي،انتخاب مردم،آزادي و دموكراسي و مانند آنها سروكار دارد كه براي سرنوشت تاريخي و اجتماعي و سياسي مردمان، نوع زندگي اقتصادي و فرهنگي آنها و روابط و مناسبات جهاني‌شان بسيار با اهميت‌اند. يكايك اين مفاهيم و اصول،ارزش، نقش و پيوندهاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي سنجيده و شناخته‌شده‌اي دارند و در بررسي و تدوين سياست‌ها مورد ملاحظه قرار مي‌گيرند. هيچ سياستي بدون ايدئولوژي نيست، ايدئولوژي مشروعيت به بار مي‌آورد، مشروعيت و ساختارهايي مانند قانون اساسي، قواي سه‌گانه حكومت،حزب‌هاي سياسي و ساير مفاهيم و ساختارهاي سياسي در زندگي سياسي سراسر جامعه پايدارند.
بنابراين، شناخت سياست يك ضرورت است. مردمان هر جامعه‌اي اگر مي‌خواهند بر شيوه زندگي اشان حاكم باشند بايد كمابيش «از سياست سر درآورند» و در سياست حضور يابند و آنهايي هم كه علاقه‌مندند حرفه سياسي در پيش گيرند و سياستمدار يا ديپلمات شوند به ضرورت بايد «علم سياست» بياموزند. اين آموزش به طور معمول در دانشگاه صورت مي¬گيرد و «عالمان علم سياست» گواهي نامه دريافت مي‌دارند. آموختن علم سياست در دانشگاه باشد يا در جامعه، با مطالعات، بررسي‌ها و پژوهش‌ها بستگي كاملي دارد. اين گونه فعاليت‌ها هم مبتني بر توليدات علمي‌اند و خود نيز باز توليد
 
علمي دارند كه اغلب به صورت كتاب در اختيار دانش‌پژوهان قرار مي‌گيرند. كتاب «مباني علم سياست» هم در زمره اين گونه توليدات علمي است و نويسندگان آن بر پايه پژوهش‌ها و بررسي‌هاي خود در يكي از حوزه‌هاي مطالعاتي دانشگاهي علم سياست اثري را آفريده‌اند كه درنوع خود نوآورانه محسوب مي‌گردد.
در كتاب‌هاي مربوط به مقدمات، اصول و مباني علم سياست به صورت عرف علمي مفاهيم و اصول، نهادها وساختارهاي سياسي مورد بررسي قرار مي‌گيرند و در همه نوشته‌هاي مربوط به «مباني علم سياست» اين گونه موضوعات و مباحث وجود دارند. اما هر يك از اين نوشته‌ها ممكن است از ويژگي خاصي برخوردار باشند. ويژگي كتاب حاضر چنان كه يكي از نويسندگان در مقدمه كتاب آورده است طرح متفاوت مباحث مربوط به علم سياست با توجه به دگرگوني‌ها و تحولاتي است كه در چند سال گذشته در عرصه زندگي سياسي مردمان، درون دولت‌ها يا در صحنه جهاني روي داده است. در نگاه اول به فهرست مطالب فصول شانزده‌گانه كتاب كه چاپ دهم آن در اختيار است اين نوآوري به خوبي پيداست. كتاب حاضر به شيوه و روش خود از تاكيد بر نظريه يا پارادايم خاصي خودداري كرده است و به نظر مي‌رسد يك نوشته علمي در زمينه علم سياست باشد.
دكتر عليرضا سميعي اصفهاني با نگرشي كاملا علمي كه خصلت و فضيلت معلمي است كتاب را انتخاب و ترجمه كرده‌اند. خوانندگان كتاب به ويژه دانشجويان رشته علوم سياسي با خواندن كتاب و دقت و توجه در مطالب آن به خوبي درخواهند يافت كه استاد سميعي هديه علمي خوبي برايشان فراهم آورده است. مطالعه كتاب و برگرفتن دانش از آن قدرداني از زحمات اين استاد ارجمند خواهد بود.
عبدالرحمن عالم


 
مقدمه
بسيار مسرت‌بخش است كه اثر حاضر به عنوان يك فعاليت علمي به چاپ دهم رسيده است. اين بدين معناست كه كتاب پيش رو در مسيري درست قرار داشته است. علاوه بر اين نشاندهنده اين است كه مدير و ويراستاران انتشارات پرينتيس‌هال پذيرفته‌اند كه رويكرد مورد استفاده در چاپ نخست كتاب در1974 بي‌عيب و نقص بوده و نيازي به تغييرات اساسي ندارد. موفقيت كتاب مديون اين حقيقت است كه به كشور و يا حوزه خاصي از مطالعات سياسي محدود نمي‌شود، به عبارت دقيق‌تر نه متن درسي مربوط به سياست و حكومت ايالات متحده و نه صرفا متن مرتبط با سياست‌هاي مقايسه‌اي است. در مقابل، نمونه‌هايي از ايالات متحده و ساير كشورها براي آشنايي بيشتر دانشجويان جديد با تمامي حوزه‌هاي علم سياست، در جاي جاي كتاب آورده شده است. شمار اندكي از دانشجويان ـ كه به تازگي از دبيرستان وارد دانشگاه شده‌اند ـ از نظام‌هاي سياسي ساير كشورها آگاهي دارند، نقيصه‌اي كه اين كتاب تلاش مي‌كند آن را برطرف كند. چاپ حاضر، مبتني بر رويكردي است كه از تاكيد بر نظريه، چارچوب مفهومي يا پارادايم خاصي پرهيز مي‌كند. تلاش براي تحميل يك طرح روش شناختي كلان علاوه بر اين كه از حيث ماهيت اين رشته غير قابل توجيه است، در انجام وظيفه وسعت بخشي به افق فكري دانشجويان نيز ناكام خواهد بود. اساتيد داراي نقطه نظرات مختلف مشكلي در بهره‌گيري از اين متن نخواهند داشت. از اين گذشته، چاپ حاضر، همچنان سياست را شورانگيز مي‌داند و مي‌كوشد اين احساس را به جواناني كه براي نخستين بار به اين رشته نزديك مي‌شوند، منتقل كند.
اساتيد آشنا به چاپ‌هاي پيشين كتاب نوعي پيوستگي مطالب را در اين چاپ نيز مشاهده مي‌كنند. من اغلب در كلاس‌هاي درس در مورد روش‌شناسي‌هاي مربوط به مقالات دانشجويان بحث مي‌كنم و تصميم گرفته‌ام كه اين روش شناسي‌ها را در قالب جعبه‌هايي كه با سئوال استفهامي «چگونه»، آغاز مي‌شود، بگنجانم. هر كدام از اين جعبه‌هاي سئوالي به نكته‌اي روش شناختي در هر فصل اشاره مي‌كند و براين‌اساس گزاره‌هاي نظري، ارجاعات، نقل‌قول‌ها، جداول، فهرست‌ها، درصد‌ها، و ساير موارد استاندارد را در سطح مقدماتي پوشش مي‌دهد. اميدوارم كه اين مطالب مورد استفاده اساتيد و دانشجويان قرار گيرد و من آماده پذيرش پيشنهادات خوانندگان براي اصلاح و يا اضافه كردن مطالبي به اين نكات هستم. برخي از اطلاعات مانند مفاهيم كليدي،مطالعات موردي و آثار كلاسيك ـ در قالب جعبه‌ها آورده شده هم براي برجسته كردن داده‌ها و هم تقسيم محتوي صفحات كه باعث ارتباط بيشتر خواننده با متن مي‌شود. كساني كه از چاپ‌هاي پيشين كتاب استفاده كرده‌اند، مشكلي در مطالعه متن حاضر نخواهند داشت چراكه ساختاركلي كتاب تغيير اساسي نكرده است. تاثير رويدادهاي اخير مانند جنگ‌عراق و انتخابات ميان‌دوره‌اي امريكا درسال2006 نيز در سراسر كتاب مورد بحث قرارگرفته است.

  • Currently 0/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نظرات

ارسال
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

جستجو در کتاب ها


عنوان:

مولف:

مترجم:

شابک:

شماره کتابشناسی ملی:

معرفی کتاب:

طراحی سایت: ایز وب